Ustrzyki Dolne – Wieczernik

Wspólnota Odnowy w Duchu Św. WIECZERNIK
przy Parafii Św. Józefa Robotnika
w Ustrzykach Dolnych

Początki działalności grupy sięgają września 1999 r., kiedy to kilka osób zetknąwszy się w środowiskach studenckich z nurtem Odnowy w Duchu Świętym zawiązało charyzmatyczne spotkania modlitewne w sąsiedniej parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

We wrześniu 2002 r. wspólnota swoje miejsce spotkań przeniosła do parafii p.w. Św. Józefa Robotnika, gdyż większość osób tworzących grupę należała do tej parafii. Opiekunem powstałej inicjatywy został ks. Roman Lorens. W 2004 r. placówkę objęli nowi księża a  osobą duchowną odpowiedzialną za grupę został ks. Jacek Chochołek. Na spotkaniach pojawiły się nowe osoby, choć z biegiem lat widać, że trzon wspólnoty w zasadzie niewiele się zmienia.

Wspólnotę tworzą osoby w różnym wieku, różnych zawodów, zainteresowań, które łączy wspólne pragnienie modlitwy, poznanie, doświadczenie i uwielbienie Boga. Staramy się aby nasza modlitwa była szczera, płynąca z serca, by była osobistym spotkaniem Boga z człowiekiem.

Być blisko Boga zaowocowało nową jakością życia, wewnętrzną przemianą. Na modlitwie staramy się usłyszeć co Bóg ma nam do powiedzenia i gdzie chce nas posłać.

W historii działalności grupy prowadziliśmy spotkania dla kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Ustrzykach Dolnych i Rzepedzi, włączaliśmy  się w lokalne inicjatywy ewangelizacyjne (m.in. rekolekcje ewangelizacyjne, spotkania z młodzieżą gimnazjalną).

Obecnie jako wspólnota angażujemy się w naszej parafii w prowadzenie  Adoracji pierwszo piątkowej, oprawę liturgiczną Mszy świętej o uzdrowienie w każdą ostatnią sobotę miesiąca, czytania Słowa Bożego podczas Liturgii Słowa oraz inicjatywy parafialne (m. in. festyn parafialny, opłatek parafialny).

Od 2007 r. Grupę Modlitewną prowadzi ks. Mariusz Śliwa. Ważnym wydarzeniem w historii świątyni i wspólnoty była jej konsekracja w listopadzie 2009 r. . W tym też czasie obrano nazwę Grupa Modlitewna „Wieczernik” nawiązując do ustanowienia sakramentu Eucharystii w Wielki Czwartek, przemiany życia, trwania apostołów jednomyślnie na modlitwie w wieczerniku wraz z Maryją i oczekiwaniu na Ducha Świętego.

Modlitewne spotkania wspólnoty odbywają się w czwartki po Eucharystii, o godz. 19:00 w budynku Caritasu.

Opiekun duchowy wspólnoty: ks Grzegorz Sobota g.sobota@poczta.onet.eu

Lider: Katarzyna Szpak e mail: szpak70@interia.pl